Az aplasia cutis congenita a veleszületett rendellenességek ritka, heterogén csoportja, amelyet a bőr fokális vagy széles körű hiánya jellemez. A bőrhiány a test bármely részén előfordulhat, de a legtöbb esetben a fejbőr érintett. Néha a fejbőr defektusa a mögöttes csont és a dura mater hibájával vagy cerebrovaszkuláris defektussal társul. Bár az esetek többségében az aplazia cutis elszigetelt, számos genetikai szindrómával és veleszületett rendellenességgel hozható összefüggésbe, beleértve a hasfal defektusait, a végtagrendellenességeket és a hasadási deformitásokat.
A csecsemőkori (infantilis) hemangioma a vaszkuláris endotélium jóindulatú daganata. Jellemzően születéskor az elváltozás nem fellelhető. Az élet első 4-6 hónapjában gyors növekedést mutat, amelyet lassú involúció követ.
2023 május 8-12 között szakmai látogatást tettem a ceglédi Toldy Ferenc kórház gyermekosztályán és egy ceglédberceli gyermek-háziorvosi rendelőben. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül bemutatom főbb benyomásaimat, tapasztalataimat.
Cegléd városnak 35000 lakosa van, kórházuk 740 ágyas, ezen belül a gyermekosztály 30 ágyas - ezek a paraméterek összemérhetők a székelyudvarhelyi hasonló keretszámokkal.
Még egyetemistaként szembesültem azzal, hogy a hazai orvosi képzésben hiányos az orvoskommunikációs helyzetekre való felkészülés. Ennek apropóján szerveztük a Szent Balázs Alapítvány keretén belül a tanatológia konferenciát, és kommunikációs workshopokat. Ezek anyagából és a szakirodalomból összeollózott cikk hátha hasznos eszköz lehet a hétköznapi gyakorlatban, hisz ahogy Dr. Pilling János pszichiáter, a SOTE orvoskommunikáció oktatója mondta nekünk: “A rossz híreket nem közölnie kell egy orvosnak, hanem beszélgetni róla a páciensekkel.”
A XXIV. Mentésügyi Konferencián Dr. Kőhalmi Ferenc, a Peter Cerny Alapítvány Mentőszolgálat orvosigazgató-helyettese az újszülöttek élesztésének elméletét és gyakorlatát mutatta be. Az előadás megtalálható a konferencia-archívumunkban.
A tavaszi gyemekneurológiai továbbképző egyik előadásából való az alábbi összefoglaló ábra. Egyetlen ábrán láthatók a gyakoribb gyermekkori epilepszia szindrómák, a gyakoriságot a betűméret jelöli. Leolvasható továbbá, hogy milyen életkorra jellemző, fokális vagy generalizált rohamokkal jár, illetve idiopátiás vagy szimptómás epilepsziáról van szó.
21 | Pediatria între prezent și viitorMarosvásárhely, Business Hotel |
Március |
28 | Családorvosi Továbbképző Konferencia-Székelyudvarhely |
Március |
03 | EME XXXIII.-Kovászna |
Április |
09 | Gyermeksebészeti Továbbképző (ERPE TKK3)Sepsiszentgyörgy |
Május |
Ezek alapján az aláíró hazai társaságok nevében felhívjuk a figyelmet, hogy a gyermekkori ételallergiák diagnózisára az IgG alapú tesztek alkalmatlanok és az ezek alapján elindított diéták gyermekkorban károsak is lehetnek hiányállapotok kialakulásával, vagy akár növelhetik is az allergiák kialakulásának vagy súlyosbodásának az esélyét. A gyermekkori ételallergiák diagnózisára a házi gyermekorvosok és gyermekgyógyászok, gyermek-gasztroenterológusok, gyermekallergológusok által javasolt megvonásos és terheléses próbák a legalkalmasabbak, ezért nem javasoljuk a szülőknek, betegeknek az orvosi konzultáció nélküli vérvételeket, különösen nem az IgG alapú vizsgálatokat
A Healthy Eating Research új irányelve megtiltja 18 éves kor alattiak számára a koffein tartalmú italok fogyasztását (kávé, energiaitalok)
Nemrégiben ingyenes e-book-ot adott ki a Bethesda Gyermekkórház, így segít a gyermekeknek visszatalálni az offline világba
Új, endokrinológus klinikai irányelv jelent meg arra vonatkozóan, hogy mely életkorban kell empírikusan D-vitamint adni.
Esetismertetés és rövid elméleti összefoglaló a fokhagyma szerepéről orvosi szemmel