A gyermekeknél megjelenő véres széklet hátterében különböző okok állhatnak, amelyeket célszerű életkor, illetve a vérzés helye alapján (felső- és alsó tápcsatornai vérzésként) csoportosítani.
Anyatejjel táplált újszülötteknél és csecsemőknél a leggyakoribb okok közé tartozik az anyai mell sérülése, ami miatt a baba lenyelheti az anyai vért. Egészségesnek látszó csecsemőknél gyakran okoz véres székletet a tejfehérje-allergia, továbbá a végbél berepedése minden életkorban gyakori probléma.
A kivizsgálás első lépéseként meg kell állapítani, hogy egyáltalán vér okozza-e az elszíneződést. Bizonyos ételek (pl. cékla, répa, illetve piros ételfestékkel színezett ételek) vagy bizonyos gyógyszerek (pl. vaskészítmények, aktív szén és egyes antibiotikumok) elszínezhetik a székletet.
Sebészi beavatkozást igénylő kórképek, mint a necrotizáló enterocolitis is okozhatnak véres székletet, különösen koraszülötteknél. Ilyenkor a has felpuffadása, hányás és a székletben megjelenő vér utalhat a problémára. A késői Hirschsprung-betegség is hasonló tünetekkel járhat. A Meckel-divertikulum esetében változó súlyosságú alhasi fájdalom és véres széklet jelentkezhet, amely később hashártyagyulladáshoz is vezethet.
Az invagináció, amikor a belek egymásba csúsznak, szintén súlyos állapot. Erre a „málnazselé” széklet hívhatja fel a figyelmet, amelyet erős, görcsös hasi fájdalom és az ultrahangos vizsgálat során látható „kokárda” jel is kísérhet.
Ritkán, de előfordulhat, hogy K-vitamin hiány miatt alakulnak ki véralvadási zavarok, amelyek szintén véres széklethez vezethetnek.
Ebben a korban a leggyakoribb ok a fertőzéses gastroenteritis vagy colitis (hasmenéshez társuló véres széklet), de ki kell zárni olyan súlyosabb állapotokat is, mint a hemolítikus urémiás szindróma és a Henoch–Schönlein-purpura (IgA-vasculitis).
A gyulladásos bélbetegség (IBD), amelynek két fő típusa a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa, egyre fiatalabb korosztályt érint. Ezek az autoimmun betegségek genetikai, immunológiai, mikrobiológiai és környezeti tényezők együttes hatására alakulnak ki.
Az eosinophil colitis, a vastagbél ritka krónikus gyulladása, amelyet a szövetek túlnyomó eosinophil sejtes beszűrődése jellemez, leggyakrabban véres széklettel és hasi fájdalommal jár. Ez a betegség csecsemőkorban és serdülőkorban, valamint fiatal felnőttkorban is jelentkezhet. Csecsemőknél gyakran magától elmúlik, így sokszor nem kerül sor a pontos diagnózis felállítására.
A betegség kialakulásában fontos szerepe lehet a táplálékban található allergén fehérjékre adott túlérzékenységi reakciónak. Az allergének kerülése, mint például az anyai eliminációs diéta vagy extenzíven hidrolizált tápszeres táplálás, gyakran gyors javulást eredményez.
Összefoglalva, a véres széklet gyermekkorban számos különböző okból eredhet, ezért fontos, hogy a szülők a tünetek észlelése esetén mielőbb orvoshoz forduljanak, hogy a megfelelő diagnózist felállítsák és a szükséges kezelést megkezdjék.
Felhasznált források:
• uptodate.com,
• Gyermekgyógyászat – a Magyar Gyermekorvosok Társasága Tudományos és továbbképzési Szaklapja,
• medscape.com.
Az idei évben Debrecenben került sor a Kölcsey Központban az évi nagygyűlésre november 14-16 között, ahol a Magyar Gyermekorvosok Társasága egyben ünnepelte a 100 éves évfordulóját. Ebben az évben lett 100 éves a Debreceni Gyermekklinika és a Pécsi Gyermekklinika is, valamint 50 éves a Magyar Gyermekneurológiai Társaság. Az ERPE szakcsoport néhány tagjával mi is részt vettünk ezen a rendezvényen, ahol bemutatásra került a szakcsoportunk is, amelynek 10 éves fennállását ünnepeltük, éppen egy héttel a nagygyűlés előtt. Szívvel-lélekkel-tudománnyal – ezzel a mottóval zajlott az idei kongresszus, rengeteg előadással három napon át.
Tovább olvas ...A székrekedés az egyik leggyakoribb gyomor-bélrendszeri rendellenesség gyermekeknél, mely általában funkcionális (működési zavar), de ritkán komolyabb szervi okai is lehetnek. Székrekedés akkor áll fenn, ha a székletürítés ritka (heti 3-nál kevesebb), a széklet kemény, ürítése fájdalmat okoz.
A székrekedés gyakoribb okai:
♦ működési zavar: helytelen táplálkozás, csecsemő étrendváltása, kevés folyadékbevitel, mozgásszegény életmód, pszichés tényezők (bilire szoktatás során, székletvisszatartás iskolai környezetben, egyéb helytelen székletürítési szokások miatt); alkati jellegzetességek és családi hajlam is hozzájárulhat a kialakulásához.
♦ szervi betegség: Hirschsprung-kór, neurológiai vagy anatómiai eltérések, gyógyszerek mellékhatásai (pl. antihisztaminok, vaskészítmények, kalcium tartalmú gyógyszerek stb.), anyagcsere-betegségek, tehéntejfehérje-allergia, felszívódási zavarok.
Lassan beköszöntött az ősz. Itt az ideje elővenni a kabátot, sálat, gumicsizmát és leporolni a Palivizumab (Synagis) alkalmazási előírást.
Romániában 2022 február elsejétől államilag támogatott a Synagis (C3 listán szerepel, 100%-ban támogatott). Passzív immunizálást bíztosít a respiratorikus sinciciális vírus (RSV) ellen. Humanizált, monoklonális IgG típus antitestet tartalmaz, mely rövid távú – nagyjából 1 hónapig tartó védettséget nyújt.
Tovább olvas ...