Lassan beköszöntött az ősz. Itt az ideje elővenni a kabátot, sálat, gumicsizmát és leporolni a Palivizumab (Synagis) alkalmazási előírást.
Romániában 2022 február elsejétől államilag támogatott a Synagis (C3 listán szerepel, 100%-ban támogatott). Passzív immunizálást bíztosít a respiratorikus sinciciális vírus (RSV) ellen. Humanizált, monoklonális IgG típus antitestet tartalmaz, mely rövid távú – nagyjából 1 hónapig tartó védettséget nyújt.
A Synagis adagolása azon csecsemők és kisgyermekek esetén ajánlott, akiknél az RSV által okozott légúti megbetegedés rizikója magas és súlyos lefolyás valószínűsíthető.
Egész pontosan:
- A 35-ik gesztációs héten vagy korábban született csecsemőknek, akik a járvány kezdetekor 6 hónapos kornál fiatalabbak
- Bronhopulmonáris displáziában (BPD) szenvedő 2 évesnél fiatalabb kisgyermekeknek, akik az utóbbi 6 hónapban BPD kezelést igényeltek.
- 2 évesnél fiatalabb, haemodinamikailag jelentős veleszületett szívbetegségben szenvedő gyerekeknek
- A következő betegségekben szenvedő csecsemőknek, akik a járvány kezdetekor 1 évnél fiatalabbak:
o Veleszületett vagy szerzett immunhiányos szindróma
o Veleszületett neuro-muskuláris betegség
o Felső- vagy alsó légutak malformációja
o Cisztás fibrózis
Romániában hivatalosan az RSV járvány októbertől márciusig tart (figyelem, ez évenként változhat). Az immunprofialxis elkezdése a maximális védettség elérése érdekében az idény kezdete előtt javasolt (tehát szeptembertől). Mivel az így kialakult védettség rövid távú, ezért az adagolást havonta egyszer meg kell ismételni (ideálisan 25-30 naponként). Figyelnünk kell rá, hogy legtöbb 5 dózis adható egy szezonban. A járványidő leteltével az adagolást meg kell szüntetni, még abban az esetben is, ha nem tudtuk beadni mind az 5 dózist.
Fontos betartani a protokollban szereplő korhatárt is, melyek a páciensnek a járvány kezdetekori életkorára vonatkoznak. Így például: egy, a 35-ik gesztációs héten vagy korábban született koraszülött, aki október elsején még nem töltötte be a 6 hónapot (nem a korrigált életkorra vonatkozik), a teljes immunoprofilaxisra jogosult, vagyis mind az 5 dózist megkaphatja a járvány ideje alatt.
A palivizumab 15 mg/kg dózisban intramuszkulárisan adandó, lehetőleg a comb anterolaterális részébe. Farizomba nem ajánlott adni a nervus ischiadicus sérülésének veszélye miatt. Amennyiben a beadandó mennyiség meghaladja az 1 ml-t, azt felosztva részadagokban kell beadni. A szokásos aszeptikus technika alkalmazása javasolt az injekció beadásakor. Enyhe betegség, pl. enyhe felső légúti fertőzés nem ok a Synagis alkalmazásának elhalasztására. Közepesen súlyos illetve súlyos betegség esetén az adagolást indokolt elnapolni. Mivel a monoklonális antitest RSV-re specifikus, ezért nem befolyásolja a védőoltások hatására kialakuló immunválaszt. Mint minden intramuszkuláris injekciót, a palivizumabot is körültekintően kell alkalmazni véralvadási zavarban szenvedő gyerekeknél.
Habár nagyon ritkán, de előfordulhat anafilaxiás sokk, ezért a beadáskor azonnali használatra készenlétben kell legyenek az anafilaxia kezelésére használatos gyógyszerek. Túlérzékenységi reakció megjelenése a továbbiakban szigorú ellenjavalatot képez.
Tanulmányok azt mutatják, hogy mellékhatások az esetek 10%-ban jelentkeznek, melyek közül leggyakoribb a láz, a bőrkiütés és a fájdalom az injekció beadásásnak helyén. A nem gyakori mellékhatások közt megemlíthető a hányás, hasmenés, köhögés, rhinitis, nehéz légzés, leukopénia, kóros májfunkciós vizsgálat, aluszékonyság.
Bármilyen mellékhatás jelentkezése esetén kötelesek vagyuk lejelenteni azt.
A Synagis adagolását javasolhatja újszülöttgyógyász, gyermekgyógyász, gyermekkardiológus, gyermek tüdőgyógyász, gyermek szívsebész, gyermek ideggyógyász, gyermek infektológus (patológiától függően).
Az első recept kibocsájtása:
- a fent említett szakovosok által, a beteg kórházból való kibocsájtásakor, illetve ambuláns rendelés során
vagy
- a háziorvos által, a palivizumab immunprofilaxist javasló orvosi levél alapján (az ajánlásnak tartamaznia kell a dózist és a kezelés időtartamát).
A kezelés elkezdhető:
- szeptembertől márciusig, a 35-ik gesztációs hétre vagy annál korábban világra jött koraszülöttek esetén, javasolt az első dózis beadása az újszülött osztályon való tartózkodás alatt, amennyiben a korházi gyógyszertárból beszerezhető a Synagis.
A kezelést folytatathatja mind a szakorvos, mind a családorvos a járvány ideje alatt, nem meghaladva a maximálisan adható dózisszámot.
Törvényi háttér: Monitorul Oficial al României, partea I, nr. 1070 bis/4.XI.2022. [link]
Az idei évben Debrecenben került sor a Kölcsey Központban az évi nagygyűlésre november 14-16 között, ahol a Magyar Gyermekorvosok Társasága egyben ünnepelte a 100 éves évfordulóját. Ebben az évben lett 100 éves a Debreceni Gyermekklinika és a Pécsi Gyermekklinika is, valamint 50 éves a Magyar Gyermekneurológiai Társaság. Az ERPE szakcsoport néhány tagjával mi is részt vettünk ezen a rendezvényen, ahol bemutatásra került a szakcsoportunk is, amelynek 10 éves fennállását ünnepeltük, éppen egy héttel a nagygyűlés előtt. Szívvel-lélekkel-tudománnyal – ezzel a mottóval zajlott az idei kongresszus, rengeteg előadással három napon át.
Tovább olvas ...A székrekedés az egyik leggyakoribb gyomor-bélrendszeri rendellenesség gyermekeknél, mely általában funkcionális (működési zavar), de ritkán komolyabb szervi okai is lehetnek. Székrekedés akkor áll fenn, ha a székletürítés ritka (heti 3-nál kevesebb), a széklet kemény, ürítése fájdalmat okoz.
A székrekedés gyakoribb okai:
♦ működési zavar: helytelen táplálkozás, csecsemő étrendváltása, kevés folyadékbevitel, mozgásszegény életmód, pszichés tényezők (bilire szoktatás során, székletvisszatartás iskolai környezetben, egyéb helytelen székletürítési szokások miatt); alkati jellegzetességek és családi hajlam is hozzájárulhat a kialakulásához.
♦ szervi betegség: Hirschsprung-kór, neurológiai vagy anatómiai eltérések, gyógyszerek mellékhatásai (pl. antihisztaminok, vaskészítmények, kalcium tartalmú gyógyszerek stb.), anyagcsere-betegségek, tehéntejfehérje-allergia, felszívódási zavarok.
Az aplasia cutis congenita a veleszületett rendellenességek ritka, heterogén csoportja, amelyet a bőr fokális vagy széles körű hiánya jellemez. A bőrhiány a test bármely részén előfordulhat, de a legtöbb esetben a fejbőr érintett. Néha a fejbőr defektusa a mögöttes csont és a dura mater hibájával vagy cerebrovaszkuláris defektussal társul. Bár az esetek többségében az aplazia cutis elszigetelt, számos genetikai szindrómával és veleszületett rendellenességgel hozható összefüggésbe, beleértve a hasfal defektusait, a végtagrendellenességeket és a hasadási deformitásokat.