Általános gyermekorvos vagyok. 2006-ban Marosvásárhelyen szereztem orvosi diplomát, a következő öt évben gyermekgyógyászatra szakosodtam. 2012 óta a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban dolgozom, 2019-ben szereztem főorvosi fokozatot. Szívügyem az erdélyi magyar nyelvű gyermekgyógyászati továbbképzés szervezése és fenntartása. A gyermekek kezelésében a minimalizmus elvét követem: átlagosnál kevesebb gyógyszert, kevesebb antibiotikumot használok. Szívesen foglalkozom betegoktatással, ismeretterjesztéssel.
Sunt medic pediatru. Am obținut diploma de medic la Târgu Mureș în anul 2006, după care am ales specialitatea de pediatrie. Din anul 2012 lucrez la Spitalul Municipal Odorheiu Secuiesc, în 2019 am obținut gradul de medic primar. Consider că este importantă perfecționarea continuă în pediatrie, am organizat mai multe cursuri în ultimii ani. Sunt minimalist în privința tratamentului bolilor pediatrice, folosesc cât se poate de puține medicamente și antibiotice. Mă ocup cu plăcere de educarea medicală a asistenților, părinților sau pacienților.
Gyakorló gyermekorvosként gyakran tapasztalom, hogy egyes szülőknek olyan elvárásai vannak irányunkba, amelyeknek lehetetlen eleget tenni. Az elvárások és a valóság néha nagyon távol esnek egymástól. Azt hiszem, szükség lenne egy fajta bevezetőre, amelyben körvonalazzuk, hogy mire számíthat a szülő a gyermek vizsgálata során. És mire nem.
Nézzük először, hogy mit várnának el, sokan hogyan képzelik az ideális gyermekellátót:
♦ szeretnék, ha garantálnánk gyermekük egészségét,
♦ ha előre jeleznénk, amikor hányás, lázgörcs és egyéb panaszok jelentkeznek,
♦ ha a gyógyszerek azonnal hatnának és megállítanák a betegséget ...
Az elmúlt években Romániában - nyugati mintára - számos gyermekgyógyászati szubspecilitás létrehozta a maga szakmai szervezetét attól függetlenül, hogy az térségünkben önálló szakterület vagy sem. A társaságok honlapján látható, hogy mindenhol élénk tudományos tevékenység zajlik, konferenciákat szerveznek, némelyek folyóiratot szerkesztenek, kommunikálnak a társszakmákkal és a betegekkel/szülőkkel egyaránt.
Tovább olvas ...2023 május 8-12 között szakmai látogatást tettem a ceglédi Toldy Ferenc kórház gyermekosztályán és egy ceglédberceli gyermek-háziorvosi rendelőben. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül bemutatom főbb benyomásaimat, tapasztalataimat.
Cegléd városnak 35000 lakosa van, kórházuk 740 ágyas, ezen belül a gyermekosztály 30 ágyas - ezek a paraméterek összemérhetők a székelyudvarhelyi hasonló keretszámokkal.
Néhány napja az AAP közleményt adott ki, miszerint 10 pontban jól összefoglalhatók a gyermekkori gyógyszermérgezések megelőzésének fontosabb szabályai. Érdemes több figyelmet fordítani erre a problémára, ugyanis egy 2006-2010 között zajló romániai felmérés is arra a következtetésre jutott, hogy a 6099 feldolgozott gyermekkori mérgezéses baleset leggyakoribb oka gyógyszermérgezés volt.
A megelőzés szabályai a következők:
1. Az otthon használt gyógyszereket tárolja zárható szekrényben vagy olyan polcon, ahol gyermek nem érheti el. Gondoljon arra, hogy általános tapasztalat, hogy a (recept nélkül kapható) gyógyszermérgezéses esetek kb. felében a gyermek úgy jut hozzá a gyógyszerhez, hogy székre, játékra vagy más tárgyra mászik, hogy elérje azt.
GYÓGYSZERLISTA 2 év felettiek számára:
♦ kétféle lázcsillapító ♦ hidrogén-peroxid 3% ♦ sebfertőtlenítő ♦ antihisztamin ♦ hasmenés gyógyszerei ♦ székrekedés gyógyszerei ♦ rehidráló oldat ♦ aktív szén ♦ saját gyógyszerek krónikus betegségre ♦ kötszerek ♦ ragtapasz ♦ olló ♦ lázmérő ♦ nedves törlő.
Továbbá kiegészíthető: ♦ hányáscsillapító (utazáshoz) ♦ torokfertőtlenítő spray ♦ orrspray ♦ probiotikum ♦ rovarcsípésre kenőcs ♦ mentolos rázókeverék ♦ emésztőenzim ♦ savcsökkentő ♦ kézfertőtlenítő ♦ egészségügyi szesz.
Egyéb: ♦ fecskendő (mércének) ♦ rovar-riasztó ♦ napolaj ♦ szőlőzsír ♦ kullancs-csipesz ♦ kesztyű.
Ha a kórházban történt vizsgálatok alapján az Ön gyermekének fejsérülését enyhének ítélték meg, az azt jelenti, hogy a további szövődmények veszélyét csekélynek látják és a gyermek otthoni megfigyelését és ápolását szakmailag elfogadhatónak tartják. A megfigyelés célja, hogy a nagyon kicsi eséllyel jelentkező, de veszélyes szövődményeket idejében felismerje, és megfelelően járjon el!
Tovább olvas ...