Marosvásárhelyen végeztem az egyetemet, Kolozsváron a gyermekgyógyászat rezidenciátust. Most Csíkszeredában dolgozom és rám bízták a Hargita megyei hemofiliás gyermekek követését is.
Am terminat Facultatea de Medicină la Tâgru Mureș, iar rezidențiatul de pediatrie la Cluj Napoca. Momentan lucrez la Spitalul Județean de Urgență Miercurea Ciuc și mi s-a încredințat urmărirea copiilor cu hemofilie.
A székrekedés az egyik leggyakoribb gyomor-bélrendszeri rendellenesség gyermekeknél, mely általában funkcionális (működési zavar), de ritkán komolyabb szervi okai is lehetnek. Székrekedés akkor áll fenn, ha a székletürítés ritka (heti 3-nál kevesebb), a széklet kemény, ürítése fájdalmat okoz.
A székrekedés gyakoribb okai:
♦ működési zavar: helytelen táplálkozás, csecsemő étrendváltása, kevés folyadékbevitel, mozgásszegény életmód, pszichés tényezők (bilire szoktatás során, székletvisszatartás iskolai környezetben, egyéb helytelen székletürítési szokások miatt); alkati jellegzetességek és családi hajlam is hozzájárulhat a kialakulásához.
♦ szervi betegség: Hirschsprung-kór, neurológiai vagy anatómiai eltérések, gyógyszerek mellékhatásai (pl. antihisztaminok, vaskészítmények, kalcium tartalmú gyógyszerek stb.), anyagcsere-betegségek, tehéntejfehérje-allergia, felszívódási zavarok.
A hemofília egy hosszantartó, krónikus betegség. Egy véralvadási zavar, amit egy a májban termelődő alvadásfaktor hiánya okoz. "A hemofília" esetén a VIII-as faktorból van kevesebb vagy hiányzik, "B hemofília" esetén a IX-es faktor mennyisége csökkent. A betegség súlyossága a faktor szintjétől függ:
Az A és B hemofília csak a férfiakat érinti és általában halmozódik egy családon belül. Ritkán előzmények nélkül is megjelenhet, vagyis egy olyan családban, ahol addig még senki sem volt hemofíliás.
A hemofília nem gyógyítható, de a legtöbb betegnél felnőtt korban csökken a faktorszükséglet, ezért kevesebb beavatkozást igényel. Szerencsére egy kezelhető betegségről van szó. Az alvadási faktorok pótolhatók és így a vérzések megállíthatóak, sőt ki is védhetőek. A VIII-as és IX-es faktor megtalálható a vérplazmában, ezért az első hemofíliás gyógyszer az emberi vérplazma volt. Ez a kezelés ellenben nagyon sok komplikációval járt: allergiás reakciók, fertőzések (hepatitisz, HIV, stb), ezért kiszűrték és koncentrálták, külön a VIII és külön a IX-es faktorokat, több ember vérplazmájából. Az előállított gyógyszereket ellenőrizték és sterilizálták. Így alakították ki a plazma-derivátumokat, amelyek sokkal biztonságosabbak. Később laboratóriumi körülmények között fejlesztették ki a VIII-as és IX-es faktort, amelyeket rekombinánsoknak neveztek el. A rekombinánsok nem okozhatnak fertőzést, de ezeknek is vannak hibái, amelyeket majd megemlítek. A faktorok legnagyobb "hibája", hogy intravénásan lehet csak beadni őket, ami még egy felnőtt esetében is problémát jelent.
Tovább olvas ...